- Thread starter
- #11
jodief100
True BYH Addict
Cost- pure alfalfa is twice the cost of mix around here. Corn is $0.09 / lb and Calf Manna is $0.48/lb. Sometimes things cannot always be done in the "ideal" fashion.helmstead said:Clearly the reason corn is being touted is that it does the 'trick' by increasing caloric intake. However, corn is BAD FOR GOATS...so why not use a quality alfalfa, a touch of Calf Manna...even just an increase in regular feed?
I think it is pretty clear the corn is a compromise. I want to understand better the trade offs.