Some stuff from today....not much :)

RemudaOne

Ridin' The Range
Joined
Jan 31, 2012
Messages
535
Reaction score
0
Points
64
Alsea, thank you. I took a couple of ram lambs to market last week (they weren't breeder quality). I had waited too long and they were heavier than I usually take them, combined they weighed 140. They brought $1.60 per pound which is the lowest I've ever sold for. Lighter lambs were bringing $1.85. The market is horrible right now. I also took a ewe that only has half of her udder functional. She is bred to my full blood registered ram and she brought $112.50. It was very disheartening but as my husband would say...... That's three that we aren't having to feed anymore. I am looking hard at the lambs that I am getting this year and will be culling ewes that are not throwing what I want to see.

So far I really like the lambs I'm getting but there may be one other commercial ewe that will be sold. She should easily sell privately. Prices should improve soon for the holiday sales. Thankfully, the five lambs I have on the ground now should all have a good shot at selling privately. I don't charge an arm an a leg for my lambs so hopefully (fingers crossed) they'll all go :).
 

boykin2010

Overrun with beasties
Joined
Nov 8, 2010
Messages
566
Reaction score
3
Points
86
Location
South Ga
Dang! Sorry to hear about the low prices. You don't even get close to purchasing even a commercial ewe for under $250 not even bred...
 

bonbean01

Herd Master
Joined
Jul 2, 2010
Messages
5,192
Reaction score
841
Points
363
Location
Northeast Mississippi
Sorry the prices were so low...but it is true that now there are less to feed the rest of the winter. Interesting read...thank you for posting that.

In our local groceries stores there has never been lamb for sale...just too pricey...beef is going that way too. Lots of people hurting in this economy and are choosing cheaper meats to stretch the budget.

It's disheartening to see those kind of prices and know just how much cost is involved in feeding healthly animals.
 

RemudaOne

Ridin' The Range
Joined
Jan 31, 2012
Messages
535
Reaction score
0
Points
64
Straw Hat Kikos said:
It's disheartening to see those kind of prices and know just how much cost is involved in feeding healthy animals.
x2
Especially when you see the prices that lamb sells for in the grocery stores....... Ridiculous.
 

Straw Hat Kikos

The Kiko Cowboy
Joined
May 18, 2012
Messages
6,110
Reaction score
33
Points
166
Location
North Carolina
RemudaOne said:
Straw Hat Kikos said:
It's disheartening to see those kind of prices and know just how much cost is involved in feeding healthy animals.
x2
Especially when you see the prices that lamb sells for in the grocery stores....... Ridiculous.
Yup. Goat is the same. You see it at 10$ a pound of higher but yet you sell them for nothing and that's on the hoof. Crazy
 
Top