- Thread starter
- #1,611
Mike CHS
Herd Master
We brought home some ram lamb meat and tried it and I could tell no difference from what we have been eating all along.
We are getting ready to go pick up our alfalfa for this season in a few minutes. Last year we were paying $12 a bale at the only place in Lewisburg that carried alfalfa. We are going to pick it up out of the field for $6.25 a bale.
The picture attached is our ram Ringo pining away trying to figure out how to get to the ewes. They are all cycling but we only want to breed 10 of them this month and the rest in October. They spend most of the day down there flirting with Ringo and backing up to the fence trying to figure out why he isn't doing his job.
This kind of rotation is why I put in so many gates.
We are getting ready to go pick up our alfalfa for this season in a few minutes. Last year we were paying $12 a bale at the only place in Lewisburg that carried alfalfa. We are going to pick it up out of the field for $6.25 a bale.
The picture attached is our ram Ringo pining away trying to figure out how to get to the ewes. They are all cycling but we only want to breed 10 of them this month and the rest in October. They spend most of the day down there flirting with Ringo and backing up to the fence trying to figure out why he isn't doing his job.
This kind of rotation is why I put in so many gates.