At Petsmart, they sell alfalfa "mini bales" that weigh 24 oz which cost $4.99. That is $1.50 per pound. WAYYY expensive! I always think of how much people without a source of hay get robbed every time they purchase hay in packages like this.
Prices for hay at the Westminster Hay Sale/Auction are:
Alfalfa: $5.10-$7.60/bale
Alfalfa mix: $4.20-$7/bale
Timothy: $4.60-$8.90/bale
Timothy large square: $40/each
Timothy mix: $2.55-$6.60/bale
Grass mix: $2.60-$8.10/bale
Grass mix round bales: $35-$57.50 each
Don't know how much bales weigh, but they all likely weigh at least 35-40 lbs. Sometimes we are able to get hay cheaper direct from a farmer, but only if we buy big lots. And since we only have a few sheep now and only need a few bales at a time, it costs $5 per bale for a small bale that weighs ~35 lbs (about $0.15/lb).
ETA: The bales at TSC that I've seen go for $16-18 weigh 50 lbs, which is about $0.32/lb. Not too good of a price, but better than Petsmart.
Prices for hay at the Westminster Hay Sale/Auction are:
Alfalfa: $5.10-$7.60/bale
Alfalfa mix: $4.20-$7/bale
Timothy: $4.60-$8.90/bale
Timothy large square: $40/each
Timothy mix: $2.55-$6.60/bale
Grass mix: $2.60-$8.10/bale
Grass mix round bales: $35-$57.50 each
Don't know how much bales weigh, but they all likely weigh at least 35-40 lbs. Sometimes we are able to get hay cheaper direct from a farmer, but only if we buy big lots. And since we only have a few sheep now and only need a few bales at a time, it costs $5 per bale for a small bale that weighs ~35 lbs (about $0.15/lb).
ETA: The bales at TSC that I've seen go for $16-18 weigh 50 lbs, which is about $0.32/lb. Not too good of a price, but better than Petsmart.