Harbisgirl
Loving the herd life
Wow, that is amazing. I gotta try this. I live in N. Cal and hay is anywhere from $12 - $20 for one bale. I've been dying to get goats but too scared because of the hay prices. This changes things ![Smile :) :)](data:image/gif;base64,R0lGODlhAQABAIAAAAAAAP///yH5BAEAAAAALAAAAAABAAEAAAIBRAA7)
Now that cost I likeHobby Farm said:I am feeding my dry goats one pound of fodder each, 2-3 pounds of hay, and no grain. Cost is $0.15 each. They are all Obies and Alpines.babsbag said:There is someone on Craigslist selling setups where I live and I have to room to put one and would sure like to try it. But now that you gave me your cost I am not sure it is worth it. Even buying straight alfafa it is only costing me about .50 a day to feed mine. And our alfalfa is 14.00 a bale. I have 21 goats on dry lot and I go through 10 bales every two weeks. That will go up a little when I start giving grain to the milkers, but my hay cost will also go down when I can order it by the ton after the first cutting in May.
I still like the idea of giving them fresh greens, and I know my chickens would love it. Thank you for sharing how you feed.
My bales are between 100-120 lbs.treeclimber233 said:Your feeding 21 goats 10 bales every two weeks???? How big are your bales?
Oh. I thought there for a bit I was drastically overfeeding my goats. lolbabsbag said:My bales are between 100-120 lbs.treeclimber233 said:Your feeding 21 goats 10 bales every two weeks???? How big are your bales?